
Dzisiejszy temat to astma u dziecka i co to ma wspólnego ze smogiem?
Nikt, nigdy nie chce by jego dziecko chorowało, nie ważne na co. Katary, kaszle, przeziębienia, kłopoty żołądkowe najczęściej szybko przechodzą, ale i tak są męczące zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Nauczyliśmy się z tym żyć. Rozumiemy, że są to nieuniknione kłopoty, element dorastania i uzyskiwania odporności.
Inaczej jest z chorobami, które mogą towarzyszyć dzieciom przez całe życie. Nas to nie dotyczy i codziennie sobie przypominamy, ile mamy szczęścia. Świat jest pełen dzielnych dzieci i rodziców, zmagających się na codzień z takimi problemami.
Astma u dziecka
Jedną z takich chorób jest astma oskrzelowa, która może pojawić się już u małego dziecka. Nie da się jej wyleczyć, ale można ją zaleczyć na tyle, by przebiegała praktycznie bezobjawowo. Ocenia się, iż w Polsce na astmę może cierpieć aż 4 mln ludzi. Z polskiego badania epidemiologicznego (ECAP) wynika, że w 2017 roku choroba ta występowała u 11 % dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Terapia farmakologiczna potrafi astmę zaleczyć, ale krytycznym pozostaje unikanie ekspozycji na czynniki wywołujące ataki.
Wpływ smogu na ryzyko astmy
Jak przedstawili w 2017 roku naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, astma u dziecka może być wywołana przez kontakt ze smogiem. Statystyczne dowody wskazują, że dzieci narażone na działanie pyłu zawieszonego w powietrzu częściej chorują na astmę i wymagają leczenia na pogotowiu lub w szpitalu, niż dzieci nie narażone na działanie pyłu.
Związek między pyłem zawieszonym, a astmą był najsilniejszy w najmłodszej grupie dzieci (poniżej 11 lat). Na każdy mikrogram/metr3 wzrostu stężenia pyłu zawieszonego diagnoza astmy wzrosła o 1,3%, wizyty na pogotowiu z powodu astmy o 3,3%, a hospitalizacje o 4,5%.
Badanie naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, z 2022 roku potwierdza związek smogu z astmą, jak również alergiami.
Badano ankietowo 75,000 dzieci i młodzieży z Krakowa. W ciągu 10 lat badanie wykazało spadek częstości występowania astmy w obu grupach wiekowych (u 7-8 latków z 22% do 9%; a u 16-17 latków z 22% do 5%). Natomiast częstość występowania alergicznego nieżytu nosa zmniejszyła się w grupie nastolatków z 64% do 36%. Ma to ewidentny związek z poprawianiem się powietrza w Krakowie w ostatnich latach. Natomiast 9% u 7-8 latków to ciągle bardzo blisko do średniej krajowej. Należy również pamiętać o dużym potencjale na zwrot w kierunku gorszego powietrza, o czym napisze w kolejnym wpisie.
Warto też nadmienić, iż zespół lekarzy z Collegium Medicum UJ w ostatnich latach przeprowadził pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog. Tym samym pierwsi na świecie udowodnili istnienie alergii na smog. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii, w tej na smog nie ma odczulania.
Koszty leczenia astmy u dziecka
Nie da się wycenić w złotówkach bólu dziecka, które nie może zaczerpnąć oddechu. Nie da się w złotówkach ocenić bólu rodzica, który na to patrzy. Możemy natomiast wycenić koszty terapii, leków oraz leczenia. Kilka lat temu było to szacowane na 3-4 tys. PLN rocznie. Do tego oczywiście dochodzi czas poświecony na wizyty u lekarza, a w cięższych przypadkach w szpitalu.
To jest blog produktowy, więc motywacją dla tego wpisu było wskazanie, iż nasza osłona przeciwsmogowa jest zdecydowanie tańsza, niż ewentualna terapia, natomiast oczywiście nie o to w tym wszystkim chodzi i gdy tworzyliśmy ten produkt nie chodziło nam o złotówki. Chcieliśmy po prostu ochronić nasze dziecko przed zgubnym wpływem smogu. Teraz, po kilku latach od urodzenia Feliksa, możemy ochronić też Wasze dzieci.